Przeskocz do treści

Hitler i jego wypaczone dzieło

Decyzja Niemiec o zezwoleniu na ponowne opublikowanie "Mein Kampf" Adolfa Hitlera na początku przyszłego roku wywołuje debatę na temat tego, czy będzie on użyteczny z historycznego punktu widzenia, czy też zachęci do ekstremizmu.

Decyzja o zezwoleniu na ponowne opublikowanie w Niemczech Mein Kampf Adolfa Hitlera po raz pierwszy od 75 lat wywołała kontrowersje.

Prawo autorskie do nazistowskiego manifestu jest w posiadaniu państwa Bawaria od 70 lat, co zakazuje jego ponownego wydania.

W Polsce od dawna możemy spotkać się z różnymi formami wydania tego dzieła, jak na przykład Mein Kampf pdf w pdf-online.cba.pl

Ale to prawo autorskie wygasa w grudniu, co oznacza, że nowa, mocno opatrzona adnotacją wersja zostanie opublikowana w styczniu przez niemiecki Instytut Historii Współczesnej.

"Rozumiem, że niektórzy z nich natychmiast odczuwają dyskomfort, gdy książka, która odegrała tak dramatyczną rolę, jest ponownie udostępniana opinii publicznej" - powiedział Magnus Brechtken, zastępca dyrektora instytutu w Waszyngtonie. "Z drugiej strony, uważam, że jest to również użyteczny sposób komunikowania edukacji historycznej i oświecenia - publikacja z odpowiednimi komentarzami, dokładnie po to, aby zapobiec powtórzeniu się tych traumatycznych wydarzeń".

Florian Sepp, historyk biblioteki w bawarskiej bibliotece państwowej, która przechowuje oryginalne - i strzeżone - kopie Mein Kampf, powiedział Washington Post: "Ta książka jest zbyt niebezpieczna dla ogółu społeczeństwa.

Grupy żydowskie twierdziły, że książka jest "poza ludzką logiką".

Nowa wersja będzie liczyła 2000 stron - znacznie dłużej niż 700-stronicowy oryginał książki Hitlera - ponieważ będzie zawierała krytyczny komentarz do twórczości Hitlera.

Hitler napisał Mein Kampf (My Struggle) w 1924 roku podczas pobytu w bawarskim więzieniu i połączył elementy autobiografii z jego poglądami na aryjską "czystość rasową", jego nienawiść do Żydów i jego sprzeciw wobec komunizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *