Przeskocz do treści

Pozytywny przekaz Sprawy Chrystusa

"Jedyną drogą do prawdy są fakty", mówi Lee Strobel, reporter działu prawnego Chicago Tribune. "Fakty są naszą największą bronią przeciwko przesądom, niewiedzy i tyranii".

Fakty - solidne, znaczące, niekwestionowane - są jedyną walutą, w której handluje młody reporter. "Jesteśmy ateistami", mówi swojej młodej córce, Alison, przed snem jednej nocy. "Wierzymy w to, co jest prawdziwe, co możemy zobaczyć i dotknąć".

Lee i jego młoda żona, Leslie, niegdyś podzielali tę samą sceptyczną perspektywę faktów i przesądów. Ale kiedy Alison prawie dusi się na śmierć i zostaje uratowany przez sumienną chrześcijańską pielęgniarkę w restauracji jednej nocy, to skacze system przekonań Leslie do sedna. Alfie, pielęgniarka, mówi parze, że miała poczucie, że musiała zjeść kolację w tej restauracji tej nocy. Nie była tam szczęśliwa ani przypadkowa, ale plan Jezusa, aby oszczędzić Alison.

Lee śmieje się z tego. Ale Leslie śledzi Alfie i zaczyna chodzić z nią do kościoła. Wkrótce mówi jej z trudem naładowana, po prostu - jestem mężem - "Czułam coś". .... Rozmawiałam z Jezusem. Powiedziałam mu, że chcę go w moim życiu".

Lee odpowiada na nową wiarę Lesliego toksyczną mieszanką pogardy, gniewu i alkoholu. Następnie postanawia, że jedynym sposobem, aby "uratować" swoją żonę przed dalszą wędrówką w to, co uważa za kulminację wiary, jest udowodnienie jej raz na zawsze, że chrześcijaństwo nie może być poparte faktami.

Jeden z mentorów Lee, kolega reporter i ateista Ray Nelson, jest przekonany, że wysiłki Lee przyniosą oczekiwane rezultaty. "Przedstawiasz jej fakty", mówi Ray, "i jestem pewien, że znajdzie swoją drogę powrotną do prawdy".

W ten sposób wielokrotnie nagradzany dziennikarz śledczy wszczyna namiętną i tajną krucjatę, aby obalić rodzącą się wiarę żony, udowadniając, ma nadzieję, że zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa nigdy nie miało miejsca".

Ale fakty, które Lee Strobel odkrywa, prowadzą go do zupełnie innego wyniku niż ten, do którego się spodziewał.

ELEMENTY POZYTYWNE
Lee Strobel nie jest dla większości filmu zbyt miłym człowiekiem. Jest on cholerny i skupiony na sobie, a on traktuje ludzi odpowiednio. Lee jest centrum własnego świata, w którym wszyscy wokół niego się obracają, a jego arogancja nie jest oczywiście czymś dobrym. Jego żona jest jednak inną sprawą. Po tym, jak Leslie staje się chrześcijanką, wykazuje łaskę, cierpliwość i życzliwość wobec męża, której po prostu nie może zaprzeczyć.

W miarę jak historia się rozwija, staje się również jasne, że część popędu i gniewu Lee wynika z jego wyobcowania z ojca, Waltera. Po śmierci ojca, jego matka daje mu książeczkę pamiątkową, w której ojciec przechowuje wszystkie opublikowane utwory Lee. Mówi mu: "Był dumny ze wszystkiego, co kiedykolwiek udało Ci się osiągnąć. Ale nie wiedział, jak to dobrze powiedzieć. Ale on cię kochał, synu. Naprawdę cię kochał".

Jeden z artykułów, nad którym Lee pracuje oprócz swoich duchowych poszukiwań, dotyczy domniemanej strzelaniny pomiędzy informatorem gangu a policjantem. Relacje Lee prowadzą do skazania i uwięzienia człowieka, z czego Lee jest dość dumny. Później staje się jasne, że człowiek, James Dixon, w rzeczywistości nie strzelać do oficera, a Lee próbuje naprawić niesprawiedliwość i zobaczyć, że prawda jest ujawniona. Lee pokornie przeprasza Jamesa za rozbijanie historii.

okładka filmu sprawa chrystusa

ZAWARTOŚĆ DUCHOWA
Co to zrobić, aby zaciekle zaangażowany, niemal wojowniczy ateista, aby umieścić swoją wiarę w Chrystusa? The case for christ lub (w wersji polskiej) - Sprawa dla Chrystusa -odpowiada na to pytanie.

Jeden z rówieśników Lee z Tribune, Kenny London, jest chrześcijaninem, z którym Lee ma bardzo kontrowersyjne relacje przez większość filmu. Kenny jest jednak pewien swojej wiary i sugeruje, że jeśli Lee chce obalić chrześcijaństwo, powinien "pójść na szyję", skupiając swoje wysiłki badawcze na kwestii zmartwychwstania Jezusa. "Cała wiara chrześcijańska opiera się na zmartwychwstaniu Jezusa", mówi Kenny. "Jeśli tak się nie stało, to jest to domek z kart".

Lee faktycznie przyjmuje tę radę, uczestnicząc w debacie pomiędzy ekspertem zmartwychwstania Gary'm Habermasem a znanym ateistą. Ta rozmowa dostaje śledczy piłkę toczy się, co prowadzi do długiego ciągu pytań, które Lee kopie w. Kim byli świadkowie zmartwychwstania Jezusa? Czy wszyscy oni mogli doświadczyć jakiejś masowej psychozy? Czy rękopisy dokumentujące to wydarzenie są wiarygodne? Ile z tych rękopisów istnieje w porównaniu z innymi starożytnymi dokumentami? Czy Jezus naprawdę umarł, czy może po prostu był nieświadomy? I dlaczego Jezus i tak chciałby umrzeć za kogoś?

Z każdym pytaniem Lee podróżuje, aby porozmawiać z ekspertami, którzy odsuwają się od jego wątpliwości. I z każdym kolejnym naukowym i historycznym dowodem zmartwychwstania, który odkrywa, Lee jest zmuszony do zbliżenia się do wiary, którą tak bardzo stara się obalić.

Mówię, że zmuszony, ponieważ jest to proces, że Lee opiera się prawie do samego końca filmu. Ma wiele napiętych rozmów z Leslie. W pewnym momencie mówi swojej żonie: "Dostaję, że chcesz, żeby to było prawdą. Ale co jeśli tak nie jest? Czy nie chciałbyś wiedzieć, że zanim poświęcisz mu całe swoje życie"? Leslie odpowiada: "Oczywiście. Ale jeśli tak, to czy jest? Co jeśli jest prawdą? Czy nie chciałbyś o tym wiedzieć"?

Lee prowadzi podobne rozmowy z kilkoma innymi osobami. Nawet jego kolega, Ray, przyjaciel ateisty, mówi mu: "W pewnym momencie, młody człowieku, będziesz musiał posadzić swoją flagę na górze niepewności, gdzie nie ma odpowiedzi na każde pytanie. Ludzki umysł nigdy nie dotrze do dna każdej tajemnicy w kosmosie. Wiara w Boga, nie wierzyć w Boga, albo nie wierzyć w Boga, albo sposób nadal trwa skok wiary".

Chrześcijański współpracownik Lee, Kenny, mówi coś podobnego, cytując C.S. Lewisa: "Jeśli chrześcijaństwo jest fałszywe, to ma zerowe znaczenie. Ale jeśli to prawda, to w całym wszechświecie nie ma nic ważniejszego".

W końcu, oczywiście, Lee w końcu poddaje się rzeczywistości, że Jezus powstał z martwych. W łzawiącej rozmowie Lee mówi swojej cierpiącej od dawna żonie: "Kiedy zostałeś chrześcijaninem, wyszedłem na zewnątrz. Bałam się. .... Musiałem tylko udowodnić, że wszystko jest w porządku. Ale nie mogłem. Dowody twojej wiary są bardziej przytłaczające niż mogłem sobie wyobrazić". Lee mówi o potężnym świadectwie duchowej przemiany swojej żony po tym, jak został chrześcijaninem: "Ale to nie były tylko dowody, OK? To byłeś Ty. Nigdy nie przestałeś mnie kochać. Nigdy się ode mnie nie poddałeś".

Przez całą drogę Lee, jego udręczona żona modli się o jego zbawienie, z nową przyjaciółką, Alfie, zachęcając ją na tej drodze. Alfie mówi Leslie o Ezechielu 36:26, który mówi: "Dam ci nowe serce i włoży w ciebie nowego ducha; usunę z ciebie twoje serce z kamienia i dam ci serce z ciała". Wielokrotnie słyszymy Leslie modlić się, że werset dla jej męża, jak również zobaczyć jej czytanie Biblii i chodzenie do kościoła. Leslie jest również ochrzczony w jeziorze w publicznej ceremonii.

Należy również zauważyć, że katolicki ksiądz (który jest również archeologiem) wierzy, że Całun z Turynu jest faktycznym materiałem pochówku Jezusa. Kilkakrotnie widzimy reprodukcję i zdjęcia eterycznego obrazu Całunu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *